Přeskočit na hlavní obsah

Nemoci vznikají v hlavě, léčení však přichází od srdce


Jak poznáme, že jsme šťastní a vždycky jsme byli? Kupodivu to lze prokouknout v okamžiku, kdy o něco, na čem nám záleželo, přicházíme. Příklad? Tak třeba nám dojde, že opravdu nemáme na lepší, větší, luxusnější bydlení. Nebo že skutečně nebudeme mít děti... takového partnera, o jakém sníme... Ještě výraznějším příkladem je nefunkční vztah. Léta v něm mnohdy setrváváme jen kvůli pocitu, že jistota, byť mizerná, je lepší než nejistota. 
Ve společnosti je IN nebýt sám, spíše nepřiznat se k tomu. Setrváváním na mizerném statusu quo žijeme velmi nekomfortně. Energie nás táhnou dozadu, přitom chceme dopředu. Představa konce nás stále děsí. Tělo nevydrží napětí a frustraci, jejichž podstatou je rozdíl v tom, co si přejeme a co žijeme.
V 90. letech jsem četla o karmě od Alexandra Svijaše. Nejvíc mi utkvělo v hlavě, že přijde varování, nebudu-li žít v souladu těla a duše. A  že když nepochopím, vystřídá je vážnější varování, onemocnění. Jestliže ani to se mnou nehne, stane se mi úraz... Opět nic? Tak vážně onemocním. To už prý spousta lidí opravdu zpozorní a začne měnit. Někdo méně, jiný více, další z gruntu.
Změna, jaká nastane, dokážeme-li nemoc přijmout, pokojně se léčit a mít trpělivost, nám zakrátko otevře oči a my vidíme, že přišla, aby nám něco dala, ne vzala.
Tím darem je příležitost získat odstup a nový pohled na realitu. Začíná defilé toho, co je pro nás důležité. Co v něm chybí a my tím žili, patří minulosti.  Zjistíme také, kterým lidem na nás záleží, a třeba nám dojde, že jsme jim nevěnovali tolik pozornosti jako těm, na nichž jsme nesmyslně lpěli. Může jít jen o pozornost v mysli, je neuvěřitelné, kolik osobní kapacity nám odebírala.
Vlastně se přestaneme divit tomu, že jsme onemocněli. Lpění na něčem, co nemáme mít, je fakt sžíravé.
Pokud tohle dokážeme, začíná léčení. O tom mluví a píší erudovaní, známí, slavní. Stokrát jsme je četli, slyšeli, viděli, stokrát jako by nás dopad jejich učení míjel. Proto se musí stát něco zásadního, abychom pochopili, že naše nemoci vznikají v hlavě, léčení však přichází od srdce. Jen díky tomu jsme najednou schopní nahlédnout, jak jsme vždycky byli šťastní, jen jsme to pro balast, jehož nás zbavil až získaný odstup, nemohli nahlédnout. Toto prozření společně s úlevou, že jsme za sebou dokázali nechat nepotřebné, vyšumělé, nefunkční... nám poskytne takovou úlevu, že se vlastně začne tělo regenerovat. Napsané to vypadá jednoduše, že... No, ono to vlastně jednoduché je, složitá je cesta k tomuto poznání.



Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat

Perfect day

  Tak se i druhý díl série knih Jak to vidí Ivanka Adamcová dočkal křtu. „Dvojka“ vyšla za covidu, křest jsme musely s Ivou dvakrát odložit. Takže v sobotu 3. 12. 2022 na Novotného lávce měly knihy, my s Ivou i naše kmotry moc příjemný den.  Snad si to říkají i hosté, kteří zaplnili sál. Loučení bylo večer těžké, nikomu se nechtělo odcházet. Křtily: Terapeutka, hudebnice, autorka mnoha CD, Pavla Štěpničková, která poprvé rozezpívala plný sál. Podruhé se to povedlo hlasovému improvizátorovi Patriku Kee. Klára Issová nás čtením jedné z mých povídek z „trojky“ tak rozesmála, že jsme se i  na pódiu smíchy dusily. Jak se říká, užila jsem si svých pět minut slávy, ale kdo mě zná, ví, že raději sedím za počítačem. Někdo umí mluvit na jevišti, někdo zpívat a hrát, já raději píšu. A Iva? Jak jsme se včera přesvědčili, umí nejen mluvit, ale i zpívat. Patrik Kee jí při svém vystoupení předal mikrofon a my nestačili údivem valit oči. Protože mám ráda jazz, řekla bych to jeho slangem - Iva br

Bolševik v nás

Poznamenal nás, nečekala jsem, jak moc se obrovské části společnosti komunismus vepsal do krve. Celých dvaatřicet let od pádu komunismu určité voličské množině, ale potažmo ani nám, neb jsme s tím dosud nic neudělali, nevadí, že se do vrcholné politiky stále dostávají  PŘESVĚDČENÍ  komunističtí šíbři různého ražení a morálky.  Nevadí, že jsme sice komunistický režim vyhlásili za zločinný, ale dovolili komunistům, aby si udrželi stranu,  hlasovali ve volbě prvního, druhého a třetího i čtvrtého v jednom prezidenta. V předešlé vládě dokonce diktovali vládě, byť v ní přímo nebyli. Nevadí, že se tu nerespektují zákony, že se tu nedrží slovo, sliby, neplatí dohody. Však co, jsme na to zvyklí. Nevadí, že se současný prezident, ač se rád od komunismu distancuje, chová jako vysoce postavený komouš - podváděl v kampani, lhal a lže a lže. A lže. Není prezidentem „dolních deseti milionů“, nevyhodil kancléře, který nezískal prověrku, ač nám to slíbil, stručněji neuděl nic, aby nás přesvědčil, že je