Přeskočit na hlavní obsah

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda.
Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty. 
Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž. 
Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde. 
Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota. 
Naštvaná rodina. Klid už není ani doma. 
Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství. 
Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a? 
Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat, přátelé uvolňovat.
Někde se něco zaseklo a dál to už nejde. Zastav se.
Rozhlédneš se. Stojíš sám/sama v prázdné krajině. Nikdo nablízku. Kudy dál? 
Ke komu nejdřív?

Přece k sobě! Nastal čas zjistit, co ti dosud unikalo: 
Každý je postradatelný.  I ty. Vyzkoušej si to. 
Každý dělá chyby, můžeš si je občas dovolit. Nic se nestane.
Každý má rád sám sebe, zkus to taky. Dej si přednost. Neboj, nic se nestane.
Vzpomeň si, co pro tebe bylo důležité, než se tvůj vlak neřízeně rozjel. 
Ještě máš možnost ho přibrzdit. 
Srovnej si priority. Použij mozek i srdce. 
Začni ten chaos harmonizovat.
Obrať všechno naruby. Začínej tím, co jsi odsouval/a. Dej si čas...
Stojí to za to, fakt.

Haló! Jak je?
Ú-žas-ně.
Skvělé! Už víš, co je nejdůležitější pro tebe. Každý to má jinak, to, na co jsi přišel/přišla, je jen tvoje. Nepokaž si to už. 








Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je a není Pražská kavárna

Není to, co o ní opovržlivě říkají jedni. Je to, za co ji považují druzí, včetně mě. Je to nejmenovaná skupina přátel pravdy, nadhledu, radostí života. Jsou to zastánci svobody slova, demokratického systému v zemi, podpory členství v EU, NATO, stručněji: Jsou to lidé, kteří nechtějí žít v totalitním státě, nepotřebují tudíž vůdce ani nikoho, kdo by je vodil na niti. Protože nic takového jako Pražská kavárna ve skutečnosti neexistuje, mám výhodu, že do ní můžu zahrnout při psaní všechno, co se mi bude hodit. Takže i návštěva skvělých restaurací, protože... Jde přece o setkávání. Takže: Včera večeře ve Městě Touškově ve Velkém Špejcharu. Jídlo vynikající, nálada také. Probíraly se ještě volby, téma doznívá, ale já jsem uvítala možnost zeptat se i těch, co volili jinak než já, proč. Nejde mi například do hlavy, jak mohli volit v jednom kole Jiřího Drahoše a ve druhém současného prezidenta. Prý je zprofesor zklamal v televizních debatách. Ach jo, zeptala jsem se, zda jsou skutečně ta

Plníme si sen - ukázka z mé druhé knížky

Ubytovali jsme se nedaleko chrámu Haghia Sophia. V nepředraženém hotýlku jsme měli všechno, co je potřeba – pohodlnou postel, klimatizaci, minibalkonek a snídani. To nám stačilo. Každý den jsme vyráželi vybaveni mapou, fotoaparátem, kamerou a tureckými lirami. Plán byl jasný – chodit po místech nám důvěrně známých z knihy. Někdy jsme viděli realitu úplně jinak, než jaká byla představa, ale o to se stalo naše putováné napínavější. Také jsme zkoumali, zda je Istanbul skutečně melancholický, jak to krásně Pamuk popisuje, a číhali jsme, zda se projeví jím zmíněná nálada hüzün, což je turecké slovo označující právě melancholii. Kapitola v knize nás fascionovala natolik, že jsme se chtěli vcítit podobně jako při četbě. A tak jsme čekali na večerní západ slunce, v němž jsme – podle toho, kde jsme zrovna byli - s nadšením sledovali dění na vodě, na protějším břehu, anebo ve starých čtvrtích, a snažili se vnímat to podobně jako on. Pro nás mělo tohle město samozřejmě zcela jiné kouzlo na