Přeskočit na hlavní obsah

Úspěch bez radosti


Úvod dnešní úvahy si vypůjčím od Jóna Gnarra, ex-primátora Reykjavíku, jehož kniha Jak jsem se stal primátorem Reykjavku a chtěl změnit svět zůstala na hromádce po ruce s dalšími, které nedokážu po přečtení vrátit do polic.
 „Žijeme ve společnosti, která je extrémně orientovaná na úspěch, a dokonce i náš mozek je zaměřen na úspěch. Chceme dosáhnout úspěchu v povolání, chceme, aby měly úspěch naše děti ve škole, a chceme se v médiích dozvídat o úspěších naší vlády. Ale úspěch má svou cenu. Ta cena je radost ze života. Stoprocentní úspěch totiž neexistuje. Je v něm stále ještě trochu víc. Lze se stále ještě dostat výš, dál, dělat to rychleji a lépe. Úspěch se snadno stane náruživostí. Jak se tak krásně říká: Pro alkoholika je jedna sklenka příliš mnoho a sto příliš málo.“
Téma mě napadlo v souvislosti s anketou z minulého týdne, jejíž výsledky oznamují, že Češi patří mezi deset zemí s nejšťastnějšími zaměstnanci a naopak Japonci jsou jedni z prvních od konce. Nebudu se zabývat důvody štěstí Čechů, zůstanu u Japonců. Jejich vražedná pracovní morálka mě vždy děsila a dokonce jsem si říkala - snad to nedojde i k nám. Přitom patřím mezi lidi, kteří v práci nikdy nic neošidili. Zaprodat duši zaměstnavateli znamená vzdát se soukromého života. Mnohdy také kreativity, samostatnosti a vlastní jedinečnosti.
Člověk s osobností dokáže udržet tenkou hranici mezi poddanstvím a svobodou. Tím nevylučuju možnost mít práci jako koníčka, já to tak měla. V několika redakcích jsem se cítila šťastná, ale většinou (až na výjimky) to dlouho nevydrželo, protože majitelé novin často měnili vedení. Většinou za horší, o čemž svědčí několik krachů novin, v nichž jsem dělala. Mohla bych o tom napsat další knížku, ale zatím to nemám v plánu, stačí, že jsem novinařině věnovala několik kapitol v Hlasu pro vraha. Měla jsem k tomu důvod – pracovat v novinách v totalitním režimu stálo za zaznamenání. Tam totiž můžete být dobří, jak chcete, stejně je vám to nanic, důležitá je jen loajalita k režimu.
Dnes naše postavení stojí a padá s loajalitou k firmě. Doufám, že ještě dlouho nebudeme tak loajální jak jsou nuceni v Japonsku. (Kromě výsledků ankety mám ještě jeden důkaz - můj dobrý kamarád tam pracoval).
Pokud není úspěch přirozenou součástí profesního vývoje, přinášející tolik radosti, kolik odvedeme dřiny, nepovažuji ho ani já za něco, co má cenu dobývat, i když dobývání smysluplných vrcholů mám ráda.  
Mám mezi přáteli lidi, kteří opouštějí otrokářského zaměstnavatele a začínají podnikat v tom, co je baví. Mají nebo měli zpočátku méně peněz, než v těch velkých firmách, ale tvrdí, že opět našli to, o čem píše Jón Gnarr – radost ze života.
Pro zajímavost, co mě tak děsí na japonském workoholismu: http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/japonsko-zvazuje-povinne-volno-obcany-zabiji-prepracovanost/r~6703f38eb05411e49fc3002590604f2e/

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je a není Pražská kavárna

Není to, co o ní opovržlivě říkají jedni. Je to, za co ji považují druzí, včetně mě. Je to nejmenovaná skupina přátel pravdy, nadhledu, radostí života. Jsou to zastánci svobody slova, demokratického systému v zemi, podpory členství v EU, NATO, stručněji: Jsou to lidé, kteří nechtějí žít v totalitním státě, nepotřebují tudíž vůdce ani nikoho, kdo by je vodil na niti. Protože nic takového jako Pražská kavárna ve skutečnosti neexistuje, mám výhodu, že do ní můžu zahrnout při psaní všechno, co se mi bude hodit. Takže i návštěva skvělých restaurací, protože... Jde přece o setkávání. Takže: Včera večeře ve Městě Touškově ve Velkém Špejcharu. Jídlo vynikající, nálada také. Probíraly se ještě volby, téma doznívá, ale já jsem uvítala možnost zeptat se i těch, co volili jinak než já, proč. Nejde mi například do hlavy, jak mohli volit v jednom kole Jiřího Drahoše a ve druhém současného prezidenta. Prý je zprofesor zklamal v televizních debatách. Ach jo, zeptala jsem se, zda jsou skutečně ta

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat