Přeskočit na hlavní obsah

Loučení s nevítanou návštěvou

Začátek nového roku bývá nijaký. Vzrušení z předešlých oslav se mění v každodenní fádnost. Nadšení z velkoryse rozmýšlených předsevzetí pomine s prvním a druhým nesplněným úkolem, šedivá rána a lednová nuda v práci nejsou těmi správnými motivátory.  Asi proto každým rokem touto dobou onemocním; letos tomu nebylo jinak, právě se loučím s angínou. Vystřídala klasickou chřipku. Byla jsem na ni naštvaná dvě noci, nedalo se spát, nedalo se nic...  Jenže zbavit se jí jen tak nejde, že.
I přijala jsem ji, potvoru, a nabídla dočasný azyl. Zneužila jsem ji jako berličku, opírajíc se o ni při neplnění novoročních předsevzetí. To miluju, jak se jich vzdávám a jak o nic nepřicházím.
Mít angínu má totiž i něco do sebe. Nic nemusíte. Je vám tak krásně blbě, že se vám ani nic nechce. Zalezete pod peřinu, po ruce termosku s čajem, ovoce (kdo na to má chuť, když ho bolí v krku?)... Chutná vám jen horký vývar a spíte a spíte. Tedy poté, co pominou první bolesti.
Pak dospíte resty, ale čas na vstávání ještě nenastal. A to je právě to, co se mi na nemocích líbí. V prvních třech dnech vám dokonale vyčistí hlavu. Nemyslíte na nic jiného, než aby vám bylo líp.
Pak, odpočati, máte před sebou několik dní, kdy nic nemusíte. Je jen na vás, do čeho se vleže pustíte. Podíváte se na dlouho odkládané a dávno doporučené filmy.
"Jak jsem to jen mohla dosud nevidět?"
Dočtete několik knih se záložkami v půlce, na začátku či u konce, anebo je definitivně odložíte...
"Jak jsem si takovou blbinu mohla koupit?"
Poslechnete si zase toho úžasného Pachelbela, na nějž nebyl čas ani o těchto Vánocích.
"Proč ho, a nejen jeho, neposlouchám častěji?"
Hlava stále prosta zbytečných myšlenek...
Přejde týden a vy víte, že nastal čas vstávat. Jak jste se na to těšili při první atace té nevítané mrchy!
Tak jo, z postele!
Au, to je ale binec.
Toho prachu!
Fuj, jak jsem v tom mohla ležet?
A je to tu zpátky. Převlékáte postel, luxujete, vytíráte, nedočtené knihy odstavíte někam, kde na ně brzy zapomenete, zbylé kazety s DVD jdou zpátky do police, už zase pouštíte rádio a posloucháte zprávy... Vaše hlava začíná bobtnat myšlenkami na to, co jste všechno zanedbali.
Většinou se snažíte to rychle dohnat.
Letos nebudu nic dohánět, budu se vracet po-ma-loun-ku... Domluvené ještě několik dní počká. Jen co vyluxuju,  půjdu upéct chleba. To je činnost, která mě také zbavuje stresu.
Až ho upeču, přivoním k němu a pomyslím si, jak je ten život nádherný i se svými neměnícími se rituály. Tak čau, nemoci, zase za rok!


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Co je a není Pražská kavárna

Není to, co o ní opovržlivě říkají jedni. Je to, za co ji považují druzí, včetně mě. Je to nejmenovaná skupina přátel pravdy, nadhledu, radostí života. Jsou to zastánci svobody slova, demokratického systému v zemi, podpory členství v EU, NATO, stručněji: Jsou to lidé, kteří nechtějí žít v totalitním státě, nepotřebují tudíž vůdce ani nikoho, kdo by je vodil na niti. Protože nic takového jako Pražská kavárna ve skutečnosti neexistuje, mám výhodu, že do ní můžu zahrnout při psaní všechno, co se mi bude hodit. Takže i návštěva skvělých restaurací, protože... Jde přece o setkávání. Takže: Včera večeře ve Městě Touškově ve Velkém Špejcharu. Jídlo vynikající, nálada také. Probíraly se ještě volby, téma doznívá, ale já jsem uvítala možnost zeptat se i těch, co volili jinak než já, proč. Nejde mi například do hlavy, jak mohli volit v jednom kole Jiřího Drahoše a ve druhém současného prezidenta. Prý je zprofesor zklamal v televizních debatách. Ach jo, zeptala jsem se, zda jsou skutečně ta

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat

Úspěch bez radosti

Úvod dnešní úvahy si vypůjčím od Jóna Gnarra, ex-primátora Reykjavíku, jehož kniha Jak jsem se stal primátorem Reykjavku a chtěl změnit svět zůstala na hromádce po ruce s dalšími, které nedokážu po přečtení vrátit do polic.   „Žijeme ve společnosti, která je extrémně orientovaná na úspěch, a dokonce i náš mozek je zaměřen na úspěch. Chceme dosáhnout úspěchu v povolání, chceme, aby měly úspěch naše děti ve škole, a chceme se v médiích dozvídat o úspěších naší vlády. Ale úspěch má svou cenu. Ta cena je radost ze života. Stoprocentní úspěch totiž neexistuje. Je v něm stále ještě trochu víc. Lze se stále ještě dostat výš, dál, dělat to rychleji a lépe. Úspěch se snadno stane náruživostí. Jak se tak krásně říká: Pro alkoholika je jedna sklenka příliš mnoho a sto příliš málo.“ Téma mě napadlo v souvislosti s anketou z minulého týdne, jejíž výsledky oznamují, že Češi patří mezi deset zemí s nejšťastnějšími zaměstnanci a naopak Japonci jsou jedni z prvních od konce. Nebudu se zabývat dů