Přeskočit na hlavní obsah

Nejoblíbenější...



No jo, rána už jsou pošmourná. Šedá, mlžná, vlhká… Nezbývá, než si zpestřit aspoň to, co můžeme ovlivnit. Třeba ranní snídani. Přidám barevné džemy, nakrájím víc ovoce a smějeme se společně se slunky na hrncích z Mařížské keramiky. Než odejdu z domu, vždy si ten svůj opláchnu, protože chci, aby na mě čekal čistý. Pak se celý den těším, jak s ním strávím pozdní večer, až rodina ulehne anebo usedne k tomu, co koho těší. My dva, tedy já a hrnek, už máme svůj rituál. On dostane svou porci horkého čaje a dělá mi mlčenlivého společníka. Nemůže mluvit ani žárlit na třetího do party, tedy třetí. Tyhle pozdní chvíle odcházejícího dne totiž patří ještě knížce.
Včera ráno, když jsem jogurt v barevných miskách zdobila javorovým sirupem a těšila se  na večer, neboť mám rozečteno, mě napadlo, že nevím, kde a kdy jsem ztratila první knížku svého života. Dostala jsem ji pod stromek v první třídě. Každé Vánoce a narozeniny k ní přibyla další, ale Pepánek Nezdara od Franty Župana s ilustracemi Vlastimila Rady byl první.
Kdepak jsem ji asi nechala? Když se jeden tolikrát stěhuje, vždycky o něco přijde. Najednou jsem si nepřála nic jiného, než mít ji zase v knihovně. Zadala jsem do internetového vyhledávače název knížky, připsala slovo antikvariát a vida! Několik kliků a rezervace za pár korun splněna. Dnes jsem vstávala natěšená jak to malé děcko, těšící se na Ježíška. Šla jsem si pro Pepánka. Už jsme doma. Sehnala jsem pozdější vydání, z roku 1967, ale napohled je totožné s tím, co mám ve vzpomínkách.
Cestou do antikvariátu jsem začala  pátrat v minulosti po dalších prvenstvích. Aspoň těch, která se mi vybaví. První hračka – kaučuková panenka s vlasy. Mrkačka. První sportovní náčiní - kolo – dal mi je kmocháček. Až pak přišly lyže, brusle… První pusa. Bylo mi… ale, to už neprozradím. Nechám si pro sebe, kdo mi ji dal a kolik mi bylo. Vlastně chci jen říct, že mi udělal radost nápad zavzpomínat na svá první nej… Možná byli spolucestující v městské dopravě zvědaví, proč se pořád usmívám a jak to, že k tomu mám důvod, když je venku tak hnusně, a když ti uprchlíci a ti rozhádaní politici a vůbec…
A já se zatím JEN těším na pozdní večer, kdy se hodlám vrátit o několik desítek let v čase. Wow!, řekl by sestřin  desetiletý vnuk. Wow!

Kdopak asi odnesl knížku do antikvariátu a jak dlouho ji neotevřel? A jak je to dlouho, co se sbíraly americké obaly od žvýkaček? Řekla bych, že jsou to také desítky let. Já je v té knížce našla!
P. S. Děkuji mně milému čtenáři za upřesnění ohledně obrázků ze žvýkaček - viz komentáře. I když nevím, kdo to je, tuším, vybavuju si totiž jeden z jeho koníčků :-) 

Komentáře

  1. Milá Olinko, To nejsou obaly od žvýkaček, ale tzv. vkládané obrázky a nejsou americké ale holandské. Jinak vše v pořádku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Milý a pozorný čtenáři, děkuju, jsi prostě nejlepší. Nic ti nikdy neunikne. Ještě že tě mám.

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat

Perfect day

  Tak se i druhý díl série knih Jak to vidí Ivanka Adamcová dočkal křtu. „Dvojka“ vyšla za covidu, křest jsme musely s Ivou dvakrát odložit. Takže v sobotu 3. 12. 2022 na Novotného lávce měly knihy, my s Ivou i naše kmotry moc příjemný den.  Snad si to říkají i hosté, kteří zaplnili sál. Loučení bylo večer těžké, nikomu se nechtělo odcházet. Křtily: Terapeutka, hudebnice, autorka mnoha CD, Pavla Štěpničková, která poprvé rozezpívala plný sál. Podruhé se to povedlo hlasovému improvizátorovi Patriku Kee. Klára Issová nás čtením jedné z mých povídek z „trojky“ tak rozesmála, že jsme se i  na pódiu smíchy dusily. Jak se říká, užila jsem si svých pět minut slávy, ale kdo mě zná, ví, že raději sedím za počítačem. Někdo umí mluvit na jevišti, někdo zpívat a hrát, já raději píšu. A Iva? Jak jsme se včera přesvědčili, umí nejen mluvit, ale i zpívat. Patrik Kee jí při svém vystoupení předal mikrofon a my nestačili údivem valit oči. Protože mám ráda jazz, řekla bych to jeho slangem - Iva br

Nejsme my nakonec lidé dobrého srdce?

Končí jeden z nejpříšernějších roků a já o něm chci kupodivu psát pozitivně. Vloni touto dobou jsem v poslední úvaze roku zmínila, že dvojky v datu slibují více pospolitosti.  To jsi pořádně ujela, řekla jsem si, když Russáci napadli 24. února Ukrajinu. V průběhu roku jsem ovšem přehodnocovala a teď můžu s klidem napsat, že pravda o naší pospolitosti platí.  Tedy - pro většinu společnosti. Autoři podcastu Kecy & Politika řekli 8. prosince v Rock café, že jde o deset procent lidí, kteří se na solidaritě - nejen s Ukrajinci, ale i s potížemi, které nás v důsledku Putinovy války potkaly, nechtějí podílet. Domnívají se, že je třeba pomáhat jen jim.  Deset procent jde zvládnout. Jen by jim  měl někdo kompetentní jednoznačně říct, že stát tu není proto, aby rozdával peníze z rozpočtu lidem zdravým, schopným pracovat, a že pomoc válečným uprchlíkům je projevem lidskosti. Mělo by se jim opakovat, že stát má především poskytovat ochranu, vzdělání, lékařskou péči a bezpečí všem občanům,