Přeskočit na hlavní obsah

A je to tady zpátky

Když jsem před napsáním románu Hlas pro vraha zjišťovala v archivu StB, jací grázlové získávali po válce pozice - čím větší zločinec, tím rychlejší výstup na funkcionářský vrchol - těšilo mě, že už je to pryč. Uplynulo několik let a je to tady zpátky... Navzdory tomu, že mnozí z nás ještě pamatují, kam vede vláda omezenců.  
Část společnosti  začíná být agresivní a podpora myšlenkového a nezřídka i fyzického násilí  vůči menšinovým názorům jde shora. 
Přibývá excesů. 
Tím nejhrozivějším je ústup komunistům, od nichž se očekává podpora vlády. To je prostě dno, na němž se toleruje i lhaní poslance Filipa před kamerami české televize. Tvrdil, že sociálně-demokratický kandidát na post ministra zahraničí M. Poche v Evropském parlamentu hlasoval tak, jak nehlasoval. Že je podstata úplně někde jinde? Koho zajímá, že se v podhoubí skrývá touha po pomstě všech, kdo volili jinak, než volit měli.
Víme to a není nám to nic platné. Totalitně smýšlející politici plíživě anektují prostor demokratů. Lhaní a touha po moci za každou cenu začíná být normou.  Je to dovoleno, tupá přízeň posiluje.
Nebezpečná hra získává body i kvůli tzv. politické korektnosti neboli vědomému ustupování zlu. To svědomí! Ta dobrá výchova! 
No... Zní to hezky, ale ti, co nevidí dál než za plot svého pozemku, se s každým ústupkem slušnosti utvrzují ve svých „oprávněných“ nárocích na pravdu. Donedávna přikrčení komunisté začínají projevovat své pravé já. 
Před chvílí Stanislav Grospič málem ukřičel moderátora, který ho dostal do bodu, kdy by měl přiznat, že hájí lhaní. Místo aby to připustil, zvolil útok. Napadá mě, jak budou reagovat v závažnějších situacích, pokud je do svého prostoru pustíme? 
Na otázku, co tedy můžeme, mě napadá, že určitě můžeme ochránit veřejnoprávní sdělovací prostředky. Můžeme neustupovat nekorektnosti a nekrčit se pod pohrdáním mocných. Dát jim najevo, že dokud máme demokracii, můžeme jim tu moc zase odebrat. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat

Perfect day

  Tak se i druhý díl série knih Jak to vidí Ivanka Adamcová dočkal křtu. „Dvojka“ vyšla za covidu, křest jsme musely s Ivou dvakrát odložit. Takže v sobotu 3. 12. 2022 na Novotného lávce měly knihy, my s Ivou i naše kmotry moc příjemný den.  Snad si to říkají i hosté, kteří zaplnili sál. Loučení bylo večer těžké, nikomu se nechtělo odcházet. Křtily: Terapeutka, hudebnice, autorka mnoha CD, Pavla Štěpničková, která poprvé rozezpívala plný sál. Podruhé se to povedlo hlasovému improvizátorovi Patriku Kee. Klára Issová nás čtením jedné z mých povídek z „trojky“ tak rozesmála, že jsme se i  na pódiu smíchy dusily. Jak se říká, užila jsem si svých pět minut slávy, ale kdo mě zná, ví, že raději sedím za počítačem. Někdo umí mluvit na jevišti, někdo zpívat a hrát, já raději píšu. A Iva? Jak jsme se včera přesvědčili, umí nejen mluvit, ale i zpívat. Patrik Kee jí při svém vystoupení předal mikrofon a my nestačili údivem valit oči. Protože mám ráda jazz, řekla bych to jeho slangem - Iva br

Bolševik v nás

Poznamenal nás, nečekala jsem, jak moc se obrovské části společnosti komunismus vepsal do krve. Celých dvaatřicet let od pádu komunismu určité voličské množině, ale potažmo ani nám, neb jsme s tím dosud nic neudělali, nevadí, že se do vrcholné politiky stále dostávají  PŘESVĚDČENÍ  komunističtí šíbři různého ražení a morálky.  Nevadí, že jsme sice komunistický režim vyhlásili za zločinný, ale dovolili komunistům, aby si udrželi stranu,  hlasovali ve volbě prvního, druhého a třetího i čtvrtého v jednom prezidenta. V předešlé vládě dokonce diktovali vládě, byť v ní přímo nebyli. Nevadí, že se tu nerespektují zákony, že se tu nedrží slovo, sliby, neplatí dohody. Však co, jsme na to zvyklí. Nevadí, že se současný prezident, ač se rád od komunismu distancuje, chová jako vysoce postavený komouš - podváděl v kampani, lhal a lže a lže. A lže. Není prezidentem „dolních deseti milionů“, nevyhodil kancléře, který nezískal prověrku, ač nám to slíbil, stručněji neuděl nic, aby nás přesvědčil, že je