Přeskočit na hlavní obsah

O co tu jde

Včerejší vedro jsem přežila díky panoptiku ve Sněmovně. Vydržela jsem poslouchat do půlnoci. Když se prezentovali členové vlády s nudnými výčty toho, co (ne)dokázali, zívala jsem a asi si i zdřímla, zato mě nabily některé projevy opozičních poslanců, kteří jednání o vyjádření nedůvěry vládě vyvolali. 
Za mě vše vyjádřil Vít Rakušan (STAN), podstatu problému vystihl i Petr Fiala z mnou neoblíbené ODS. Dojímají mě však  Piráti, jak to myslí vážně. Neztrácím optimismus, že jednou bude lépe. Třeba i když tu už nebudu. 
Jsem vděčná za to, co nám zanechali předkové z dob mimo léta 1948 až 1989 (a nejde mi jen o materiální statky).  Teď si přeju, aby po mé generaci zbylo víc než pachuť čtyřicetiletého vymývání mozků a třicetiletého Klondike. Nakonec, oni to ti opoziční poslanci všechno řekli. Nevím, kolik bláznů jako já je poslouchalo. Selektivně, jsem pamětnice. Vím, proč je, jak je. Byla jsem u toho i jako novinářka. Vím, o čem jsem opět nesměla psát i proč zkrachovalo několik novin. 
Jsem neutuchající nadšenec pro demokracii. Těžko chápu, že tolika lidem nevadí arogance moci, zneužívání postavení, informací. Že nemají hrdost a nechají sebou manipulovat. Jako by toho neměli dost za čtyřicet let totality. 
Po půlnoci jeden z Pirátů vysvětloval členům stále nic nechápající vlády, co mu vadí. Že je to stará vláda pro staré lidi. A že on je mladý a má dítě. A že chce žít v progresivnější zemi, než v jaké musí žít kvůli fosiliím, co tu vládnou postaru. Souzněla jsem s ním. Přeju si totéž. Ne pro sebe, ale pro ty, co nás budou hodnotit v budoucnu.
Pirát Mikuláš Ferjenčík pomocí grafu poukázal,  co víme všichni, kdo se zajímáme, takže spíš připomněl, že nárok na zvyšování důchodů máme ze zákona. Ti, co to nevědí, se nechají uplatit dvěma stovkami navíc, aniž je zajímá, že kdyby byl stát odborněji a svědomitěji řízen, nebudeme takové milodary vůbec potřebovat. Bohužel má české Malá domů stále magický vliv.
Ty nádherné celostátní demonstrace nejsou ani tak o jednom či dvou politicích, i když obavy z jejich nástupu či jednání byly spouštěčem. Demonstrantům, jichž přibývá, jde také o budoucnost. Vyjadřují touhu po životě ve státě, kde se bude každý moci s důvěrou ve vládu věnovat svému oboru a rodině. A že těch, jichž si lze vážit, nebude hrstka. Podmínkou je takové vzdělávání, aby absolventi všech stupňů škol prokoukli každou manipulaci a sebevědomě ji okamžitě odmítli. 
Mladí lidé nemají peníze, nemohou utéct od všeho amorálního, co se na nás valí z vysoké politiky. Nechtějí si zvykat, jako si zvykla moje generace. Chtějí mít tady to, co by hledali v emigraci. 
Co? Ó, jak je to vlastně prosté a ani to moc nestojí, jen čest a svědomí: Respekt, důstojnost, vzájemná důvěra. To tady bohužel chybí, mimořádně za této politické konstelace. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Návrat k sobě

Zběsilost letícího času. Den postrádá ještě několik hodin. Napětí od rána. Káva vypitá ve stoje, snídaně – koupený sendvič - za chůze. Diář plný. Každé vybočení krade čas. Třeba i telefonát příbuzného nebo kamaráda. Nákupy přes internet. Nejvhodnější čas k vyzvednutí kolem půlnoci. To už tělo vypovídá. Upadá do spánku, trvajícího dvě hodiny. Poté ho budí myšlenky na resty.  Ráno silnější káva než včera. Nastává opět den plný stresu. Zítra totéž.  Přichází víkend. V sobotu pokus číslo jedna o delší spánek. Nejde to, myšlenkový chaos ovládl spánkové centrum. Pokus číslo dvě o snídani s rodinou. Nedokonalý, pokud je mobil po ruce. A bez něj to nejde.  Rozpolcenost. Termíny. Povinnosti. Obavy. Nejistota.  Naštvaná rodina. Klid už není ani doma.  Zavolá kamarád, kamarádka. „Zkrať to,“ vyhrkneš ze zvyku. Máš po kamarádství.  Tvůj život přestává být tvůj. Nemáš čas na partnera, děti, na rodiče, sourozence. Takhle jsi to chtěl/a?  Práce tě měla bavit, živit, rodina naplňovat

Perfect day

  Tak se i druhý díl série knih Jak to vidí Ivanka Adamcová dočkal křtu. „Dvojka“ vyšla za covidu, křest jsme musely s Ivou dvakrát odložit. Takže v sobotu 3. 12. 2022 na Novotného lávce měly knihy, my s Ivou i naše kmotry moc příjemný den.  Snad si to říkají i hosté, kteří zaplnili sál. Loučení bylo večer těžké, nikomu se nechtělo odcházet. Křtily: Terapeutka, hudebnice, autorka mnoha CD, Pavla Štěpničková, která poprvé rozezpívala plný sál. Podruhé se to povedlo hlasovému improvizátorovi Patriku Kee. Klára Issová nás čtením jedné z mých povídek z „trojky“ tak rozesmála, že jsme se i  na pódiu smíchy dusily. Jak se říká, užila jsem si svých pět minut slávy, ale kdo mě zná, ví, že raději sedím za počítačem. Někdo umí mluvit na jevišti, někdo zpívat a hrát, já raději píšu. A Iva? Jak jsme se včera přesvědčili, umí nejen mluvit, ale i zpívat. Patrik Kee jí při svém vystoupení předal mikrofon a my nestačili údivem valit oči. Protože mám ráda jazz, řekla bych to jeho slangem - Iva br

Bolševik v nás

Poznamenal nás, nečekala jsem, jak moc se obrovské části společnosti komunismus vepsal do krve. Celých dvaatřicet let od pádu komunismu určité voličské množině, ale potažmo ani nám, neb jsme s tím dosud nic neudělali, nevadí, že se do vrcholné politiky stále dostávají  PŘESVĚDČENÍ  komunističtí šíbři různého ražení a morálky.  Nevadí, že jsme sice komunistický režim vyhlásili za zločinný, ale dovolili komunistům, aby si udrželi stranu,  hlasovali ve volbě prvního, druhého a třetího i čtvrtého v jednom prezidenta. V předešlé vládě dokonce diktovali vládě, byť v ní přímo nebyli. Nevadí, že se tu nerespektují zákony, že se tu nedrží slovo, sliby, neplatí dohody. Však co, jsme na to zvyklí. Nevadí, že se současný prezident, ač se rád od komunismu distancuje, chová jako vysoce postavený komouš - podváděl v kampani, lhal a lže a lže. A lže. Není prezidentem „dolních deseti milionů“, nevyhodil kancléře, který nezískal prověrku, ač nám to slíbil, stručněji neuděl nic, aby nás přesvědčil, že je